Надзвичайні події на ЧФ РФ
Отруєння військовиків ЧФ РФ у листопаді 2009 року, імовірно, викликала рибна продукція, яка надійшла на адресу окремої бригади морської піхоти ЧФ РФ (в/ч 13140, м. Севастополь) напередодні святкування «Дня морської піхоти РФ» від Саратовської облдержадміністрації у якості шефської допомоги ЧФ РФ.
У 810-ій бригаді морської піхоти ЧФ РФ у листопаді-грудні 2009 року (в/ч 13140, м. Севастополь, бухта Козача) склалась негативна епідеміологічна ситуація. Медичний пункт частини, у якому знаходиться близько 300 хворих переповнений майже у 10 разів. Серед хворих можливо є випадки пневмонії. З 15.12.2009 р. на базі розгорнуто позаштатний лазарет.
За вказівкою командування бригади вказані випадки обліковуються як ГРВІ.
У листопаді-грудні п.р. представниками військової прокуратури та 79-ої служби пожежно-рятувальної та місцевої оборони ЧФ РФ перевірено 29 об'єктів, на яких виявлено 131 порушення. За результатами перевірки оголошено 2 застереження та 12 посадових осіб ЧФ РФ притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
З 26.11.2009 р. співробітники Слідчого комітету при прокуратурі РФ О. Зігарєв та Д. Гринський проводять слідчі дії відносно членів екіпажу сторожового корабля ЧФ РФ «Ладний», що брав участь у пошуку та визволенні у серпні в Атлантичному океані у 300 милях від островів Зеленого мису судна «Арктік Сі» (захоплений у липні 8 особами з числа громадян Росії, Естонії та Латвії). Підставою для проведення слідчих дій нібито стали заяви осіб, що брали участь у захопленні «Арктік Сі», щодо знущання над ними членів екіпажу СКР «Ладний».
04.02.2010 на сторожовому кораблі ЧФ РФ "Ладний" під час проведення вогненебезпечних робіт мала місце пожежа, яку екіпажу вдалося погасити власними силами протягом півгодини. Жертв та суттєвих пошкоджень корабля не зафіксовано.
Проблеми функціонування, фінансування та реформування ЧФ РФ
У зв'язку із відсутністю фінансування борг Федерального державного унітарного підприємства «172 окреме конструкторсько-технологічне бюро Чорноморського флоту» МО РФ із зарплатні досяг 1,5 млн. грн. При цьому, з метою зниження соціальної напруги, у березні 2009 року весь трудовий колектив підприємства був примусово відправлений у відпустку, але матеріальну допомогу до відпустки було надано тільки у липні місяці.
Колектив підприємства неодноразово звертався до свого керівника Н.Іванова та командування ЧФ РФ, але проблема залишається невирішеною.
За ремонт протичовного корабля "Очаків" та підводного човна "Б-380" Міноборони РФ заборгувало 401,3 млн. руб. ТОВ "Лазаревське адміралтейство", яке, в свою чергу, має значну заборгованість перед бюджетом (20,3 млн. грн.) через застосування фінансових санкції ДПА за грубі порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
28.11.2009 р. в ефірі ТРК «Чорноморська» перший заступник Голови Севастопольської міськдержадміністрації В. Казарін заявив, що із 12 тис. осіб, на сьогодні зареєстрованих у Севастопольському центрі зайнятості, 10 тис. є військовими та цивільними співробітниками ЧФ РФ, яких було звільнено або скорочено упродовж 2009 року. За його прогнозом у 2010 році вказана цифра може бути збільшена ще на 1,5-2 тис. осіб.
У рамках військової реформи з приведенням ЗС РФ до «нового обліку» у розпорядження командування ЧФ РФ виведено 230 військовослужбовців, з яких 138 перебувають у такому статусі понад 6 місяців. Виплати грошового забезпечення за жовтень 2009 року здійснено не було. Ще 140 військовослужбовців, посади яких скорочено, взагалі не призначені на інші посади та не виведені у розпорядження. Внаслідок цього деякі військовослужбовці висловлюють наміри створити громадську організацію з числа звільнених у запас, метою якої буде відстоювання прав звільнених військових моряків ЧФ РФ.
За даними Севастопольського міського центру зайнятості про можливе скорочення попереджено близько 9 тис. цивільних робітників (переважна більшість яких є громадяни України), які працюють на підприємствах та об'єктах ЧФ РФ. Загалом у 2009 році вже було звільнено 2225 осіб зі вказаної категорії.
Розформовано Управління капітального будівництва ЧФ РФ, планується скорочення майже вдвічі кількості працівників 91-го судноремонтного заводу. Ці та подібні реорганізаційні заходи (переведення на інші флоти, отримання житла винятково на території РФ, зменшення категорії посад тощо) викликають невдоволення серед військовослужбовців ЧФ РФ та їх сімей. Деякі з них висловлюють наміри створити громадську спілку для організації протестних акцій, судових позовів за неправомірні дії МО РФ тощо. Крім того, командування флоту відмовило керівництву Севастопольського центру занятості провести перевірку стану виконання трудового законодавства України під час скорочення та звільнення цивільного персоналу.
Внаслідок невиконання Будівельним управлінням ЧФ РФ своїх фінансових зобов'язань, керівництво Головного управління Пенсійного фонду України у м. Севастополі (яке є одним з основних його кредиторів - сума боргу перед фондом складає близько 9 млн. грн.) ініціювало процедуру банкрутства вказаного підприємства. Відповідне рішення було схвалено 23.12.2009р. Господарським апеляційним судом м. Севастополя. У свою чергу, МО РФ надав наказ щодо ліквідації Будівельного управління ЧФ РФ з 01.01.2010року.
Незважаючи на це, вказаний процес затягується на невизначений термін. Фахівці пов'язують це з чисельними позовами до судових інстанцій з вимогами про виплату заробітної плати цивільному персоналу та військовослужбовцям Будуправління, що були звільнені у минулому році. За наявною інформацією, командувач ЧФ РФ О. Клецков надав вказівку своєму помічнику з правових питань І. Зровці підготувати наявні документальні матеріали стосовно доведення Будуправління флоту до банкрутства для подальшої їх передачі до органів прокуратури РФ.
15.01.2010 р. ініціативна група вкладників будівництва житлового будинку №82а по вул. Н.Музики (близько 25 осіб), яке дотепер не завершено Будівельним управлінням ЧФ РФ, провела мітинг поблизу вказаного будинку. Метою заходу було висловлення громадської позиції ошуканих вкладників стосовно діяльності Будуправління флоту, привернення уваги виконавчої влади міста, вищих посадових осіб України та РФ, а також ЗМІ до проблеми добудови та введення в експлуатацію житлового будинку.
04.02.2010 Голова Севастопольської міськдержадміністрації С. Куніцин підписав листа на ім'я Надзвичайного та Повноважного посла РФ в Україні М. Зурабова щодо існуючої проблеми з погашенням боргу Будівельним управлінням ЧФ РФ перед Головним управлінням Пенсійного фонду України у М.Севастополі, який на сьогодні складає понад 10 млн. грн.
Крім цього, заборгованість у розмірі 140 тис. грн. за спожиту електроенергію (перед ВАТ "Крименерго") має 7058-та авіаційна база ЧФ РФ (в/ч 76410, смт Гвардійське, АР Крим). Вказана ситуація викликає певне занепокоєння у Міністерстві палива та енергетики АР Крим, у зв'язку з чим на адресу командування російського флоту найближчим часом буде спрямовано листа від імені Голови Ради Міністрів АР Крим В. Плакіди з вимогами здійснити необхідні оплати.
У діях командування ЧФ РФ присутня вибірковість при заохоченні грошовими коштами військовослужбовців ЧФ РФ. З січня 2010 року на ЧФ РФ були підвищені посадові оклади для військовослужбовців. Зокрема, для офіцерів на 50%, для військовослужбовців за контрактом (неофіцерського складу) на 14%. Крім цього, наприкінці 2009 року було здійснено розподіл коштів (премія за підсумками року) між військовими частинами (близько 200 тис. на корабель 1 рангу), а військовослужбовців за контрактом було нагороджено коштами до 30% (у розмірі п'яти окладів). Це призводить до зростання напруженості у військових колективах (мають місце непоодинокі випадки позастатутних стосунків, створення штучних проблем для колег, взаємної дискредитації перед командуванням тощо).
Прем'єр-міністром Росії В. Путіним, нібито, прийнято рішення про звільнення віце-адмірала О. Клецкова з посади командувача ЧФ РФ з наданням 3 місяців на здачу справ та обов'язків. Офіційною причиною для цього, нібито, стало невиконання на ЧФ РФ програми забезпечення військовослужбовців квартирами та надання О. Клецковим свідомо недостовірних даних з цього питання (доповідав, що моряки-чорноморці забезпеченні житлом на 90%).
Водночас, у журналістських колах, наближених до ЧФ РФ, циркулює інформація щодо висунення правоохоронними органами РФ командувачу ЧФ РФ віце-адміралу О.Клецкову звинувачення у корупції (незаконне відчуження корабля). Найближчим часом очікується прибуття на ЧФ РФ комісії з Росії для проведення перевірки.
Протиправні дії підрозділів ЧФ РФ та екологічне забруднення навколишнього середовища
Протягом листопада зафіксовано 10 випадків відмови представникам Держприкордонної служби України в проведені поіменного паспортного контролю екіпажів кораблів ЧФ РФ та повідомленні даних про їх вантаж. Фахівці відмічають систематичне порушення порядку перетину державного кордону України з боку російських військових та вважають це наслідком суб'єктивного фактору (підлеглі командувача ЧФ РФ О.Клецкова беруть з нього приклад щодо нехтування вимогами українського законодавства).
Правоохоронними органами спільно з Севастопольським відділом Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції протягом другого півріччя 2009 року виявлено та задокументовано 9 випадків забруднення акваторії Севастопольських бухт кораблями ЧФ РФ, що призвело до збитків близько 432 тис. дол. США. 16.10.2009 р. забруднено понад 2,5 тисячі квадратних метрів акваторії Севастопольської бухти нафтопродуктами у районі дислокації малого ракетного корабля «Штиль».
Після направлення начальником Севастопольського морського торговельного порту С. Таракановим листа командувачу ЧФ РФ віце-адміралу О. Клецкову про чисельні порушення природоохоронного законодавства російськими військовими тільки протягом липня-вересня п.р. останнім було видано наказ щодо проведення службового розслідування та покарання начальника екологічної служби флоту капітана 1 рангу О. Цеплакова за бездіяльність.
11 листопада зафіксовано черговий випадок забруднення акваторії Севастопольської бухти поблизу причалу № 23 (оштрафовано крейсер "Москва") причетність до якого російська сторона не визнає. Через можливості Севастопольського відділу державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції задокументовано шкоду довкіллю (площа мазутної плями 578 тис. кв. м) та визначено суму збитків (близько 69,5 тис дол. СІЛА). Складено акт про порушення, відповідні матеріали передано до прокуратури м. Севастополя для вжиття заходів реагування.
На засіданні робочої групи з питань екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища Підкомісії з питань функціонування ЧФ РФ та його перебування на території України Україно-російської міждержавної комісії, яке відбулось 15-16 грудня 2009 року, представники ЧФ РФ категорично відмовились від визнання причетності флоту до випадків забруднення акваторії Севастопольських бухт (усього 12 випадків) та заявили, що усі подібні звинувачення є огульними, так як не встановлено джерела забруднення. Крім того, представники ЧФ РФ висловили незгоду із запропонованими українською стороною пропозиціями щодо необхідності оформлення дозвільних документів у сфері охорони навколишнього середовища на судна ЧФ РФ, допуску на об'єкти для проведення позапланової перевірки представників українських контролюючих структур, а також звітування стосовно введення в дію об'єктів для прийому (очистки) вод та відходів з російських кораблів, обладнання їх системами збирання та очищення відходів. Водночас, представники ЧФ РФ поширили у ЗМІ інформацію щодо виконання намірів РФ встановити на кораблях і суднах ЧФ РФ обладнання для забезпечення екологічної безпеки.
На сьогодні основними джерелами екологічного забруднення Чорного моря л'яльними водами є плавзасоби 30-ої дивізії надводних кораблів і 41-ої бригади ракетних кораблів (м.Севастополь).
Ситуація загострюється тим, що більше половини кораблів ЧФ РФ побудовані наприкінці 60-х - на початку 80-х років минулого століття і знаходяться в експлуатації 30-40 років. Наслідком цього є підвищення аварійності корабельного складу Чорноморського флоту Росії. Так, лише впродовж останніх років свідченням цього стали: пожежі на сторожовому кораблі "Пьітливьій" та великому десантному кораблі "Орск" у 2007 році; аварія на плавучій майстерні "ПМ-138" зі складу 9-ої бригади суден забезпечення під час переходу до Севастополя після завершення бойової служби в Середземному морі в лютому 2010; пошкодження носового машинного відсіку та апаратури зв'язку ракетного крейсера "Москва" на початку вересня 2009 внаслідок вибуху допоміжною парового котла енергетичної установки; вихід з ладу дизель-генераторної силової установки підводного човна "Алроса" 21.11.2009 у східній частині Чорного моря.
На арсеналах, базах і складах ЧФ РФ на Кримському півострові зберігається понад 15,5 тис. умовних вагонів озброєння, військової техніки, ракет і боєприпасів, з яких близько 2,3 тис. - непридатні, небезпечні та заборонені до використання зразки. Впродовж останніх двох років на військових об'єктах ЧФ РФ утилізація військових засобів ураження з вичерпаними термінами зберігання не здійснювалась. Крім того, на території М.Севастополь знаходиться 12 об'єктів ЧФ РФ, де зберігається близько 450 тонн сильнодіючих отруйних речовин (сірчана кислота, їдкий натрій, рідкий хлор, аміак, фреон, хлорпікрин, діхлоретан та ртуть).
Використання ЧФ РФ неврегульованості земельних та орендно-майнових питань для проведення діяльності на шкоду інтересам України
Будуправління ЧФ РФ вчиняє протиправні дії із державним майном України, яке знаходиться в оренді у російської сторони. 10.07.2008 р. колишній начальник Будівельного управління ЧФ РФ Леонтьєв Ю.В. (зараз проходить службу у м.Североморськ, Росія) як продавець підписав із директором ТОВ «Брокерсервіс-плюс» (м. Київ) Саксоновим О.В. договір куплі-продажу майнового комплексу загальною площею 41,4 тис. кв. м. військового містечка № 298, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 30. Майно, яке належить Україні, продано російською військово-будівельною структурою з метою погашення своєї кредиторської заборгованості (у пенсійний фонд, заробітної плати і т.ін.). Російська сторона відмовилась від нотаріального посвідчення документів про купівлю-продаж, що не дозволило покупцеві зареєструвати право власності на нерухомість в БТІ м. Севастополя. Це стало предметом судового розгляду, за результатами якого Київський господарський суд своєю постановою від 10.11.2008 р. про визнання зазначеного договору дійсним підтвердив право власності ТОВ «Брокерсервіс-плюс» на зазначений об'єкт. Таким чином, відбулась легалізація відчуження держмайна України російською стороною.
У той же час, головнокомандувач ВМФ Росії адмірал Висоцький В. С. дав вказівку не допустити міжнародного скандалу з Україною з цього приводу.
Командування ЧФ РФ відмовило Управлінню з використання та охорони земель м. Севастополя у проведенні перевірки на території аеродрому 3118 авіаційно-технічної бази ЧФ РФ (с. Кача) за фактом несанкціонованого будівництва нової дороги. Свою позицію російська сторона обґрунтовує відсутністю відповідних зобов'язань у двосторонніх угодах щодо ЧФ РФ.
Виявлені сторонні землекористувачі у фондах 757 відділу тилу ЧФ РФ у м. Феодосії (ділянки площею 0,14 га та 2,2 га). Встановлено, що деякі площі (0,35 га та 1,57 га) взагалі вилучено землями військового санаторію "Ялта" (припинено право користування із землекористування російських військових. Аналогічні проблеми існують із санаторієм ділянками площею 0,83 га та 0,1га).
За наявними даними, на сьогодні у зоні відповідальності Севастопольської філії Державного управління "Держгідрографія" нараховується 127 об'єктів навігаційно-гідрографічного забезпечення (НГЗ), 37 з яких обслуговуються українською стороною (у т.ч. 33 на території АР Крим, 4 на території Севастополя), а інші 90 (у т.ч. 19 - АР Крим, 71 - М.Севастополь) - Гідрографічною службою ЧФ РФ. Також у користуванні російських військових перебуває радіонавігаційна станція "Марс-75" (м. Генічеськ, Херсонська обл.).
При цьому, із вказаних 91 об'єктів НГЗ, що обслуговуються російською стороною, 27 об'єктів (у т.ч. 4 - в АР Крим, 2 2-у М.Севастополі, 1-у м. Генічеськ) знаходяться на закритій території військових частин або охороняються російськими військовослужбовцями. Доступу до них українські фахівці не мають. Насамперед, це найбільш цінні у навігаційному відношенні маяки (Тарханкутський, Євпаторійський, Солодунова, Ай-Тодорський, Стрілецький Передній, Інкерманський Задній, Херсонеський, Сарич) з відповідними маячними містечками, а також радіонавігаційна станція "Марс-75".
У той же час, передумов до повернення цих об'єктів НГЗ у власність України або їх спільного використання, як це визначено у Базових угодах по ЧФ РФ, немає, так як представники ЧФ РФ уникають переговорів із вказаної проблематики.
Проведення заходів російського керівництва із покращення іміджу ЧФ РФ та забезпечення його підтримки населенням
На підставі директиви Міністра оборони РФ розпочато заходи зі створення на ЧФ РФ нового військового правоохоронного органу "військової поліції" (на базі 810 окремої бригади морської піхоти вже сформовано бойовий підрозділ із 18 осіб, а на базі служби військ та 115 комендатури - відділи дізнання та конвоювання чисельністю 24 особи). З огляду на те, що із грудня 2009 року СБУ припинено діяльність оперативної групи ФСБ РФ у складі Апарату командувача ЧФ РФ, не виключаються спроби використати створений орган як прикриття для розвідувально-підривної діяльності російських спецслужб.
Формування нових громадських структур та активізація неурядових центрів, які використовуватимуться для проведення "акцій солідарності" з ЧФ РФ і підтримки проросійських сил під час виборів до місцевих рад.
Зокрема, започатковано створення міжнародного громадського руху "За Севастополь та відродження Чорноморського флоту", який фінансує російський бізнесмен Г. Болбат (керівник ТОВ "Лазаревське адміралтейство", м. Севастополь). Активно сприяють реалізації проекту депутат Держдуми РФ, колишній командувач ЧФ РФ В. Комоєдов, екс-командувач Північним флотом РФ Г. Сучков, член комітету Держдуми РФ з оборони М. Ненашев.
Для поширення проросійських поглядів флотські ЗМІ оприлюднили річний звіт про діяльність Московського культурно-ділового центру (МКДЦ) "Будинок Москви у Севастополі", результати якого мали демонструвати активну підтримку співвітчизників у Криму. Проголошено, що 2010 року триватиме реалізація програм міжнародної співпраці в галузі розвитку культурних, ділових, гуманітарних та інформаційних зв'язків, а також популяризації досягнень РФ, ЧФ та уряду Москви. Прогнозується, що поточного року зросте роль МКДЦ як координатора та джерела фінансування проросійських проектів у регіоні.
Використання релігійного чинника для підтримки базування ЧФ РФ у Криму.
На засіданні Синоду РПЦ, що відбулось у м. Москві у грудні 2009 р., було прийнято рішення призначити ієрея Олександра (Бондаренка) головним священиком ЧФ РФ. Окрім того, на флоті введено посаду радника із роботи з віруючими, на яку розглядається кандидатура настоятеля Свято-Микольського храму м. Севастополя о. Георгія (Полякова). Представників УПЦ планується долучити до поширення серед віруючих ідеї "довічного перебування руського православного воїнства " в м. Севастополі.
|